www.jeepclubnorway.no

Modeller => ZJ, WJ => Emne startet av: Navyen på Fr., 5,Oktober,2012,00,12

Tittel: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: NavyenFr., 5,Oktober,2012,00,12
Hei (beklager mye tekst, selve spørsmålet nederst:)

For et halvt år siden kjøpte jeg en pent brukt Grand Cherokee 3,1 TD Ltd. Jeepen er helt original, dvs ikke trimmet eller modifisert på noen måter. Etter at jeg har kjørt den 16000km har jeg først og fremst erfart at det er en meget behagelig jeep å kjøre, med et nokså lavt støynivå i kupeen. Jeg vil ikke kalle den direkte sprek, men den er sterk og går like fort i oppoverbakker som nedover. Jeg bor på Vestlandet, og her det som kjent mye fjell og svingete veier oppover og nedover, og jeg synes utvekslingen i automatkassen passer bilen veldig fint. Jeepen har til enhver tid fungert prikkfritt. Forbruket ligger på 1,1 liter pr mil som jeg mener er akseptabelt for en såpass stor jeep.

Av negative erfaringer kan jeg først nevne et bagatellmessig problem, men stort irritasjonsmoment, nemlig høytalerne i dashbordet som selvsagt var sprengte da jeg overtok jeepen. Jeg trodde først det var tale om diskanthøytalere og erstattet de sprengte små originale fulltone-høytalerne med noen billige diskanter. Resultatet ble lite lyd forfra, riktignok uten skurring. Problemet er at de billige diskantene ikke gir samme trykk og lydvolum som de originale ga. Når det sitter basselementer i fordørene og fulltonehøytalere i bakdørene blir det nærmest som å sitte med ryggen til orkesteret. Når lommeboken tillater det vil jeg bestille nye og originale høytalere til dashbordet.

Så til neste utfordring som er aktualisert av årstiden vi er på vei inn i: Varmeapparatet!! Jeepen har full Defa-pakke, desverre ikke Webasto. Problemet er at jeg synes varmeapparatet er akkurat litt for dårlig. AC fungerer prikkfritt. Den elektroniske og automatiske temperaturreguleringen av luften i kupeen fungerer perfekt, og basert på det har jeg ingen grunn til å tro at det er feil på dørene inne i varmeapparatet som styrer luften enten gjennom varmeregisteret eller fordamperen i AC-delen. Derimot mistenker jeg at det er for dårlig sirkulasjon gjennom varmeregisteret.

Jeg ønsker ikke å bytte til termostat med høyere temperatur eller gjøre andre modifikasjoner av varmeapparatet som kan degradere kjøleanleggets evne til å kjøle motoren. Men jeg leste hvordan Tomas på imponerende vis kjørte gjennom en såkalt maritim systemrens med ekstern og nettdrevet vannpumpe med godt resultat.

Spm: Har noen av dere andre erfaringer med rens av varmeregisteret?
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexFr., 5,Oktober,2012,00,57
her et utvalg dashboardhøyttalere http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=56038411AC&_sacat=0&_from=R40
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: ChryslercrapFr., 5,Oktober,2012,12,25
Hei. Ang. dårlig varme så kan det være delvis tett varmeregister og/eller feil på AZC-uniten (panelet i dashbord som styrer alt)
Hvis du får god varme som avtar etter en stund, så er det sistnevnte som sannsynligvis er problemet.
Har du dårlig effekt hele tiden så er det muligens registeret. Jeg brukte oppvaskmaskinmiddel til å rense systemet.
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: NavyenFr., 5,Oktober,2012,13,52
Takk for gode tips!

Jeg prøver med maskinoppvaskmiddel. Da blir planen: Koble av varmeregisteret ved vannpumpen og termostathuset, skyller begge veier med vann/hageslange, fylle opp varmeregisteret med varmt vann blandet med maskinoppvaskmiddel, lå stå en stund, skylle godt. Jeg gir tilbakemelding om resultat.

Hva med ny kjølevæske. Jeepen min har grønn kjølevæske, må jeg til Jeep-forhandleren for å kjøpe?
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexFr., 5,Oktober,2012,14,10
Jeg bytta til biltemas røde/rosa long life væske.
Tror ikke det har noen negative konsekvenser, heller tvertimot.
Men systemet må jo kjøres grundig igjennom med rent vann først. Bør vel kjøre motoren varm på rent vann også.
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: ChryslercrapFr., 5,Oktober,2012,22,35
Jeg brukte vaskemiddel i tablettform, halv tablett i øvre radiatorslange og halv tablett inni tur-slangen til varmeregister (koble av helt inne ved torpedovegg), kjørte med dette en dag og tappet ned systemet og spylte med hageslange gjennom varmeregister, begge veier. Kommer det mye guffe ut, så kan du fylle opp med vann og mere vaskemiddel og kjøre en runde til.

Et par nyttige tråder rundt samme tema
http://www.jeepclubnorway.no/smf/index.php/topic,8643.msg53607.html#msg53607
http://www.jeepclubnorway.no/smf/index.php/topic,8453.0.html

Sakset fra servicemanualen (er nok mange som har slurvet her)

COOLANT REPLACEMENT
It is recommended that the cooling system be
drained and flushed at 84,000 kilometers (52,500
miles), or 3 years, whichever occurs first. Then every
two years, or 48,000 kilometers (30,000 miles),
whichever occurs first.
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: NavyenLø., 6,Oktober,2012,20,44
Nå blåser det varmt  :)

Problemet var nok todelt; dårlig sirkulasjon og en termostat som ikke holdt tett. Jeg kjøpte grønn kjølevæske og 82-graders termostat på Bilxtra.

Planen beskrevet ovenfor ble delvis fulgt. Jeg begynte med å ta av luftrøret til turboen for å komme bedre til. Prøvde å finne avtappingspluggen på radiatoren, som iht instruksjonsboken skulle være nede på høyre side av rediatoren, uten hell. Løsnet istedet radiatorslangen nederst på radiatoren og slapp kjølevæsken ned i et kar og utover garasjegulvet... Videre løsnet jeg returen fra varmeregisteret som gå inn på termostathuset, og løsnet slangen inn på varmeregisteret ved torpedoveggen. Deretter tok jeg ut termostaten som viste seg å være en 80-graders i en heller tvilsom tilstand. Det ene "benet" til festet av fjæren var løsnet slik at termostaten ikke tettet skikkelig i lukket tilstand. Ny termostat ble montert.

Deretter tredde jeg hageslangen godt ned i returslangen hvor hageslangen passet perfekt, akkurat som Tomas beskrev i en annen tråd. Full av spenning trykksatte jeg hageslangen forsiktig, men selvfølgelig blåste hageslangen ut og spylte ned motorommet og garasjen. Det tolket jeg tilfreds som at her var det dårlig sirkulasjon. Tok deretter og brettet hageslangen i hånden slik at trykket var borte fra enden, tredde den på ny ned i returslangen, denne gangen enda tightere ned, og vips kunne jeg spyle gjennom varmeregisteret baklengs. Etter bare et lite minutt med spyling kom det rent vann i strie strømmer ut av varmeregisteret nede ved torpedoveggen. Jeg lot slangen stå i og spylte i noen minutter til. Vurderte deretter baklengsspylingen til å være tilstrekkelig og mygget ut på planen om maskinoppvaskmiddel. Monterte alt sammen igjen, fylte på kjølevæske og vips: Varm bil!!

Imidlertid er jeg noe usikker på hva som var utslagsgivende, eller hva som hadde størst innvirkning på varmeapparatforbedringen. Frem til termostatbyttet har jeepen hatt arbeidtemperaturen liggende rundt en stor strek til venstre for rett opp på termometeret i instrumentpanelet. Nå ligger den konstant på den lille streken til venstre for rett opp, altså en jevn og øket kjølevannstemperatur. Det gir selvsagt bedre varme i varmeapparatet, men kombinert med spyling og ny kjølevæske ble det veldig bra. Jeg kan trygt gå vinteren i møte.

Er 82-graders termostat og nålen i instrumentpanet en liten strek til venstre OK?
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: ChryslercrapLø., 6,Oktober,2012,21,25

Er 82-graders termostat og nålen i instrumentpanet en liten strek til venstre OK?

Nåla rett opp betyr 100 grader, så ett hakk til venstre er ok.
Kjørte selv med 88 grader termostat, så 82 grader skal ikke være noe problem uansett forhold.
Godt det ordna seg  :)
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexLø., 6,Oktober,2012,21,26
Avtapningspluggen nede på radiatoren er der, den er bare litt lett å overse om man ikke vet at den ser lik ut som den på toppen av radiatoren.
Jeg tok også av slangen, men etterpå så jeg jo pluggen rett ved siden av  :)

Streken midt mellom 40 og 100 blir jo 70 grader skulle man tro, men det er jo ikke sikkert siden skalaen er helt den samme på høyre siden av 100-streken.
Midt mellom 70 og 100 blir muligens 85 grader. Hvorfor finnes det ikke en 85 graders termostat ?  :) Tror det hadde vært perfekt året rundt-termostat, iallefall her i nord-norge.
Bildet under er med 82 graders. Tok ut 88 gradersen da el-vifta gikk omtrent hele tiden, iallefall sommerstid. Går det å bytte viftetermostatgiver tro ? Ellers får man bytte hver vår og høst.

(http://i36.photobucket.com/albums/e34/mcplutt/speedometer.jpg)

Der fikk jeg et påskudd til å legge ut et bilde fra 23.12.10 som fortsatt er aktuellt (har ikke runda 101.000 km ennå).
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: NavyenLø., 6,Oktober,2012,23,09
Evt 82,5 grader ;) som passer fint med mine observasjoner etter termostatbyttet. Forøvrig forstår jeg nå hvordan dere med stor grad av selvsikkerhet kunne konstatere at nålen rett opp betyr 100 grader. På mitt termometer har Jeep tydeligvis rasjonalisert vekk tallene..
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: ChryslercrapLø., 6,Oktober,2012,23,16
Ja, litt annen layout på instrument fra 2001 og opp.
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexMa.,15,Oktober,2012,06,25
Hvor langt har bilen gått nå da ?  :)
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: NavyenMa.,15,Oktober,2012,08,09
87000, jeg valgte den dyreste 3,1 med en tidligere eierfremfor evt en sliten 2,7
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexMa.,15,Oktober,2012,09,48
OK, jeg gjorde nesten det samme, min var gått 84.000 med kun en eier.
Uten at det hjalp så mye  :)
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexOn.,28,November,2012,21,17
ja da ble det nye høyttalere... de gamle begynner å skurre noe.
utrolig bra pris: http://jgcparts.com/jeeptweeters.html'

Sjekk forøvrig prisen det har på JEEP-logomerket (2 pack).
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: NavyenTo.,29,November,2012,02,03
Puuh, åtte par langrennski ferdig preppa. Jeepen gleder seg til å få snø under dekkene i morgen. Nå med nye høyttalere i dashbordet. Jeg fulgte planen min ovenfor og gikk for de originale for 140 USD inkl porto. Utrolig forskjell med fulltone sammenlignet med de kjipe Kina-diskantene jeg puttet da jeg overtok jeepen.

Ellers har jeg hele tiden hatt en plan til, vedrørende radioen, som jeg til nå ikke har røpet fordi jeg har vært i tvil. Da jeg kjøpte jeepen bestemte jeg meg nemlig for at jeepen skulle ha en moderne radio med gps og håndfri, i dobbel-din størrelse. Det første jeg gjorde var å bestille nytt deksel rundt radioen herfra http://www.automotivespecialtysystems.com/99-04-jeep-grand-cherokee-double-din-dash-kit/ Den ble bestilt i mai, men dukket ikke opp før ca i slutten av september etter en rekke purringer. Jeg gikk for en i sort. Finishen er strøken og den kom med veltilvirkede festebraketter for ny radio. I tillegg har jeg kjøpt en ny Jeep "ikke-røyke-pakke" til 39 Euro fra Tyskland, dvs tre-askebegeret ut og inn med sort deksel med et lite rom og ellers knapper til varmeseter etc, kan sees på feks wjjeeps.com. Ikke-røyke-pakken i sort passer bedre til den nye sorte radio-omkransingen.

Nå mangler jeg egentlig bare en ny radio, tror jeg ønsker meg en Pioneer, bare så synd de er så dyre.. 
 
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexTo.,29,November,2012,02,27
Det der var jo genialt, det blir neste prosjekt.. en gang.

Håper høyttalerne jeg bestilte er bra. Det er fulltone som skal tåle 60 W, til kinapris ja.

"The all new CenterTEC sV.2 compact full range
dash speaker will fit all 1999 - 2004 Grand
Cherokee. These are used to replace the defective
Infinity dash tweeters used by Jeep. The
CenterTEC sV.2 exceeds the expectations of our
customers with size, sound quality, build quality,
magnet structure and weight. We built these from
the ground up to be certain they were the best"
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: cat-viLø., 1,Desember,2012,03,44
Hadde vært fint med en pioneer spiller i Jeepen ja, att du måtte vente lenge på dekkselet blir det advart om i anonsen, og nå har vel US vært ute for alle grunner for att det kunne bli forsinkelse som står oppført i anonsen :) Unforseen circumstances do happen.  Severe weather, acts of God, and Zombie Apocalypse, to name a few, may delay shipment
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexTo.,21,November,2013,20,36
Putter den inn i en vilkårlig tråd her  :) http://www.finn.no/finn/car/used/object;jsessionid=376A4FE76036E937064E12C3C25FDD13?finnkode=45311814&WT.synd_type=agent

3,1 CRD (Common Rail Diesel) må være en ny og spennende variant  :P
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: WJHHTo.,21,November,2013,21,46
Såg den hadde skinn krok også... Ville ikke slept tungt med den..  ;D
Tittel: Re: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: KnunorFr.,29,November,2013,21,28
ja da ble det nye høyttalere... de gamle begynner å skurre noe.
utrolig bra pris: http://jgcparts.com/jeeptweeters.html'

Sjekk forøvrig prisen det har på JEEP-logomerket (2 pack).
Takk for info! :-) Kjøpte jeg og :-) De forrige eierene på min har byttet de originale sprenge, men de nye er sprengt også, så da er det ikke noe å lure på :-)
Tittel: Re: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: KnunorFr.,29,November,2013,22,10
Haha! :-D Ler så jeg triller!
Tittel: Re: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: KnunorFr.,29,November,2013,22,16
Installerte en ny Kenwood med Bluetooth og DAB fra  www.bilradiospes.no  (http://www.bilradiospes.no)
Ble veldig fornøyd med resultatet og spilleren er veldig bra på alle områder! :-) Fantastisk DAB dekning :-) Kutte også på 2-DIN, men synes ikke jeg hadde bruk for skjermen til å lytte på musikk i bilen :-P
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexFr.,29,November,2013,23,53
Finnes jo også DAB+ løsninger der man kan beholde originalradioen: http://www.bilradiospes.no/m/shop/?produkt=12788&katid=1205&id=

http://www.youtube.com/watch?v=mhE2Ui31V58
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: valdresLø.,30,November,2013,10,36
Er det mye jobb med å bytte høyttaler i dashbordet?har også sprengte høyttalere.må vel ikke ut med hele Smøla.
Tittel: Re: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: KnunorLø.,30,November,2013,14,15
Neida :-) Tar bare av den lista innerst mot vindu, så befinner de seg under der.
Tittel: Re: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: KnunorLø.,30,November,2013,14,18
Finnes jo også DAB+ løsninger der man kan beholde originalradioen: http://www.bilradiospes.no/m/shop/?produkt=12788&katid=1205&id=

http://www.youtube.com/watch?v=mhE2Ui31V58
Joda, men da må man leve med den trauste originalenheten som tar opp støy fra mobilen, har kassettspiller og hvor man ikke har aux og USB løsning.
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: teerexLø.,30,November,2013,15,21
AUX-løsning går det faktisk an å få via tilkoblingen til CD-veksler.
Men ellers er det jo greit med litt fornyelse.
Bestilte derfor disse to for å være beredt:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=301017911228

http://www.ebay.com/itm/331066164337?item=331066164337&viewitem=&vxp=mtr
Tittel: Sv: Ny og lykkelig eier av 2001 Grand Cherokee 3,1 TD
Skrevet av: valdresLø.,30,November,2013,19,21
Synes det er ålreit med orginal radio jeg,tar inn bra med kanaler og så har man ratt justeringer til stereo.da skal jeg prøve og fiske opp den listen ved vinduet