www.jeepclubnorway.no

Generell kategori => Generelt => Emne startet av: SASR på Ma.,10,November,2008,18,34

Tittel: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: SASRMa.,10,November,2008,18,34

 Hva fins det egentlig av vinterdekk/piggdekk i 33x12,5xR15?
 Kjører med seipede 33" GY MT/R, men de egner seg dårlig på nullføre/is...
 Synes ikke det er noen god følelse når ræva slipper bak:(
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: provib@gmail.comMa.,10,November,2008,19,55
For å si det sån. De fleste dekk kan pigges. Altså settes inn pigger i. en kammerat av meg med Lada niva skulle på død og liv ha orginaldekk fra Lada men de fantes vist ikke med pigger. han importerte dekkene selv, tok kontakt med et dekkverksted og de satte inn pigger i dekkene. Tror han betalte under en kr. per pigg. Men dekkene bør ikke være veldig slitt.
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: arveMa.,10,November,2008,20,20
Hei :)
Kjører med 35.12.5 BF-MT som jeg har fått pigget med stålpigg hos Autogrip på Alnabru.Kjempefornøyd,Det skrubber godt på glatta.
Lykke til med valg av vinterdekk.
Arve
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: SASRMa.,10,November,2008,22,50
Noen som har erfaring med Nokian Hakkapeliitta LT (pigg)? De fins i dimensjon 31x10,5xR15...
Men det er jo surt å måtte gå ned fra 33" til 31"  :(
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: billy the kidMa.,29,Desember,2008,13,32
amerikansk såklart..nokian dekk?????hallo kjør på cooper etc
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: TomasTi.,30,Desember,2008,18,51
Er mye delte meninger om dette med dekk.
Jeg bor i den delen av landet som har mye blank is, og har hatt veldig lite problemer med glatta. Samme hvor mye du pigger ett dekk til wrangler, så vil alltid akselavstanden være kort og får man anntydning til sleng, så kommer ræva som ett børseskudd. Med Wrangler så gjelder føre var prinsippet. Sett inn 4hjulstrekken så sitter bilen betydelig bedre på veien, og den er lettere å håndtere når ræva legger seg ut.
Skal man kjøpe seg nye pigg dekk så er det vel cooper som har kommet bra ut på SUV'er og offroad kjøretøyer.
Jeg kjører selv med cooper discoverer pigg 265/70-16 på min WJ. Men piggdekka imponerer ikke. Pigg er ikke det det var for 20 år siden. miljøpiggene stikker så vidt på utsiden av gummien, og er der vel nesten der bare for å kunne kalles pigg dekk.
GY Wrangler M/R fungerer greit på vintersføre når de er seipa. noen velger å kun seipe midten og sette inn lastebil pigg på sidene. Dette vil nok også gi gode resultater. Problemet med å pigge dyre offroad dekk er at de blir ulovlige på sommern, og man er dermed tvunget til å kjøpe inn 2 sett med dyre dekk.

Det som ville vært fint var å kjøpe traktor pigger på felleskjøpet og skru de inn med drillen selv. Dette er pigger som virkelig "GRIPER". også er de til å skru ut igjen om våren. Men da kan ikke dekka være fullseipa. Men om det er helt innenfor grensene til lovens lange arm, er nok noe tvilsomt.

min konklusjon:
Å ha 2 sett MT/R dekk er en dyr fornøyelse. er fort 1800 - 2500 kroner pr dekk + felg.
Cooper er ett godt alternativ, men kommer vel kun i 31" som største dimmensjon (litt usikker).
Wrangler kommer alltid til å være lett i ræva på glatta, samma hva man skor bilen med. Slike biler må kjøres med hodet på glatta, og bruk 4hjulstrekken.
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: sandviperOn.,28,Januar,2009,00,05
Jeg fikk tak i 305 70 16 vinter dekk og det er så nærme man kommer 33 12,5 ser helt like ut. Vinter dekk i 15" er vrient å få tak i.
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: Tom-GOn.,28,Januar,2009,11,31
Satte på Cooper Discoverer A/T i 285/75-16 LT(Tillsv. 33x11,5), disse er i tillegg fullseipa, en løsning jeg er overraskende fornøyd med på glatt vei.
Disse dekka er ifølge sjappa som bygger om Nissan/Mitsubishi/Izusu (Xtreme 4x4), det beste alternativet til helårsdekk som fungerer om vinteren. Selges av Inter-contact as eller på nærmeste gatehjørne.
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: sandviperOn.,28,Januar,2009,17,46
samme dekkene jeg har i 305 dim. Har du seipet noe ekstra utover "org" fullseip på dette dekket?

Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: FighterOn.,28,Januar,2009,19,39
265, 31, 33, 35"  ??? Jeg er av den oppfatning at det viktigste er at bilen er tryggest mulig på vinterføre. Selv har jeg Michelin 225x75x15 u/ pigg som vinterdekk, og er strålende fornøyd. Kommer fram over alt. Om våren er det 31" som gjelder. Vestlandet/Bergen er ikke akkurat det mest stabile når det gjelder vinterføre, en dag -8 og neste dag +5. Jeg har kjørt piggfritt på mine biler de siste 10 årene og det funker fint. Må bare avpasse farten. ::) (Selv på Gol kom jeg helt til toppen.) :) At vi i Bergen har piggdekkgebyr, innbyr selvsagt ikke ytterligere til å bytte. Selvfølgelig ser bilen kjipere ut, men snart er vinteren over, og det kjipe er glemt. :)
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: sandviperTo.,29,Januar,2009,14,39
Det betyr selvsagt noe att bilen er tryggest mulig, men med dreving til 33" frister det lite å kjøre 225 dekk på vinteren selvom de er tryggest på snøføre.
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: TomasTo.,29,Januar,2009,22,34
35 og pigg kjetting er tingen. det er det sikreste. Kjør med det!!! ;D
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: FagelundSø.,15,Februar,2009,20,40
Har nå fått på skikkelige vinterdekk ;D 33x12,5" goodrich all terrain som er seipet og pigget. Veldig fornøyd :D
Handlet dekk hos Shariff og fikk seiping og pigging gjort hos dekkteam romerike.
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: SASRSø.,15,Februar,2009,20,55

 Hva kom det på totalt?

 Lastebilpigg elller?
Tittel: Sv: Utvalg i 33" piggdekk
Skrevet av: FagelundSø.,15,Februar,2009,20,59
Totalt 9400,- ikke galt det ::)  BGNor skulle ha 10500,-
Lastebilpigg ja, på sidene og seiping i midten :)