www.jeepclubnorway.no

Modeller => XJ, MJ => Emne startet av: Dalton på Fr., 4,Januar,2008,07,05

Tittel: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Dalton på Fr., 4,Januar,2008,07,05
Det skrangler i katalysatoren min... bør den skiftes ut? Håper ikke det, for den koster skjorta og vel så det. Bilen har nylig passert EU-kontroll, så det ser ikke ut til å påvirke avgassen. Hva er det som kan løsne inni der?
Tittel: Sv: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Skywalker på Fr., 4,Januar,2008,08,31
Katalysatoren din er mest sannsynlig gåen. Når de begynner å skrangle er det som regel fordi (den keramiske) innmaten er løsnet. Når innmaten løsner kan du risikere at det blir slått biter av den som kan tette eksosrøret videre og gi alvorlige problem.

Akutt problemløsning for å unngå farlige situasjoner i forhold til bruk av bilen er å sprette opp kat'en, tømme den og sveise igjen. Husk bare at vi har krav å tilfredsstille i forhold til eksos og utslipp. Den ødelagte bør dermed erstattes ganske raskt.
Tittel: Sv: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Dalton på Fr., 4,Januar,2008,08,47
Hvordan reagerer motoren på at innholdet i kat'en fjernes? Sitter det ikke en sonde i forbindelse med kat'en?
Tittel: Sv: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Skywalker på Fr., 4,Januar,2008,10,22
På de eldre 4.0 før 1991 og OBDI 4.0 motorer fra 91-96 er det motormessig ingen grunn til å ha katalysator. På OBDII motorer (1997+) vil "Check Engine" lampen tennes hvis katalysatoren blir fjernet. Muligivis vil bensininnsprøytingen tvinges over i et magert modus. Men; fjernes katalysatoren på en OBDII motor kan  nedstrøms O2 sensor (O2 sensoren etter kat.) stimuleres slik at motorstyring/ECU ikke får feilmeldinger fra O2-sensor og vil fungere normalt.

Siden du har en '94 skal du ikke behøve å gjøre noe med O2-sensor mens du venter på ny kat.
Tittel: Sv: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Sverre på Lø.,18,April,2009,10,31
På de eldre 4.0 før 1991 og OBDI 4.0 motorer fra 91-96 er det motormessig ingen grunn til å ha katalysator.

Så det vil i praksis si at det er fullt mulig å erstatte katalysatoren med et rakt rør uten bivirkninger av noe slag? Har samme problem som trådstarter på min 95 4.0 HO. Har planer om å montere et cat-back system og ny katalysator etterhvert, men må fikse skrangleproblemet midlertidig inntil nytt anlegg blir montert.
Tittel: Sv: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Skywalker på Lø.,18,April,2009,10,51
Det er vel ingen hensikt å erstatte kat'en med et rett rør når det holder å åpne den og lukke den for å få ut løse keramiske deler. Ikke koble fra eller flytt O2-sensor mens du venter på ny kat. og cat-back anlegg.
Tittel: Sv: Skrangling i katalysator...
Skrevet av: Sverre på Lø.,18,April,2009,22,28
Det er vel ingen hensikt å erstatte kat'en med et rett rør når det holder å åpne den og lukke den for å få ut løse keramiske deler. Ikke koble fra eller flytt O2-sensor mens du venter på ny kat. og cat-back anlegg.

Ikke annen hensikt enn at jeg ikke har tilgang på sveiseapparat for å lukke kat`en og at en rørbit ikke koster mange kronene... O2-sensor skal uansett få stå i fred så ikke den lager noe krøll.