www.jeepclubnorway.no

Modeller => ZJ, WJ => Emne startet av: tmkarlsen på Lø.,30,August,2014,11,31

Tittel: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: tmkarlsenLø.,30,August,2014,11,31
Noen som vet om det selges preformans parts til jeep wj 3.1td?
Tenker da større turbo, kompressor kit og annet interresant.
Samt også de som selger forsterkede toppakninger og slikt. :)
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: teerexLø.,30,August,2014,15,30
Tror ikke denne motoren er det beste utgangspunkt for effektøkning men de gjør det jo på gamle mercer så hvem vet.
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: tmkarlsenLø.,30,August,2014,23,48
motoren er ett greit utgangspunkt, det er bare og ta for seg de kjente feilene og utbedre dem :) alt du trenger er god tilgang på verktøy å litt know how, så er det utrolig hvor mye du kan få til :)
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: teerexSø.,31,August,2014,00,12
Marineversjonen av VM QSD (common rail) 4,2 liter på 350 hk kan chippes til 420-450 hk.
Hvis det var mulig å hente en slik litereffekt ut av 3,1-motoren snakker vi om mer enn en dobling av effekten til 300 hk  :P
Men et problem kan jo bli  jo automatkassa...

Men hadde vært fornøyd med 200 hk slik som 2,7 motoren gir med tuning. Jeg har visst 169 hk og 425 Nm nå med chiptuning.
Tro om det er noe å hente på å ta vekk katalysatoren ?

Den gamle VM 4.2 båtmotoren min fra 1998 yter 250 hk originalt, dvs. en litereffekt på ca 60, som omregnet til 3,1 liter blir 186 hk noe som nok kan være oppnåelig.
Men båtversjonen har direkte innsprøytning i motsetning til 3,1 som er en forkammer diesel, av en eller annen grunn.
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: KnunorSø.,31,August,2014,10,42
Hmm..., interessant! Siden 2.5TD ikke har katalysator, så kan vel denne fint tas vekk på 3.1 dieselene våre også? Det er jo heller ingen overvåking på den med O2 sensor. Vil tro den katta tar en del hester...
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: ThomahawkSø.,31,August,2014,13,37
Kjøp en 4.7 V8 om du ønsker trøkk, har aldri hatt for lite i min, lol
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: cat-viSø.,31,August,2014,21,02
Interessant, skal du greie å få ut noe merkbart mer effekt så må det mer luft og brennstoff inn, større turbo er jo en ide som vil funke, men 3,1 litern har ganske høyt kompresjonsforhold, det er nok derfor turbo trykket er så lavt som det er på disse motorene, får du ned kompresjonsforholdet ned i 18:1 så kan du nok mate på mer lufttrykk, baksiden er en tregere motor fra tomgang til turboen begyner å spole opp turtalle, men en del parameter må nok gjøres om på ECU, får du høyere turbotrykk en det som ECU tillater så vil jeg nok tro att den bare reduserer diesel mengde, men alt lat seg gjøre :) Har selv sysslet litt med både turbo, kompressormating og methanol insprut på forskjellige yankeebiler, men dette har vært på bensinere med innsprøyting, markedet er jo noe helt annet når det gjelder performance parts. Men det hadde vært morro om noen er såpass "sprø" att de vil prøve noe slikt på VM'n :)
Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: teerexSø.,31,August,2014,22,10
Hadde kanskje vært bedre å skohornet ned en rekkesekser diesel av et eller annet nyere fabrikat.
Hvorfor ikke en VM/Mercruiser 4,2 D-tronic 250 hk (den eldste utgaven fra 1997-2003 kan chippes til 290 hk, de nyere til minst 320 hk)  :P
Men de finnes jo også med vanlig mekanisk styrt dieselpumpe og 220 hk, evt. den eldre 3,6 literen med 180 hk.
Eller de nyere 4,2 utgavene med common rail fra 2006 med 270-350 hk.

Men det var den automaten da...

Her en gammel BMW 3-serie med ettermontert VM 3,6 motor av litt eldre årgang den også (ble levert av VM som båtmotor til BMW Marine og Mercruiser fra 80-talllet og utover til 4,2 tok over utpå 90-tallet).

https://www.youtube.com/watch?v=12ciYDq2FMM

https://www.youtube.com/watch?v=xq6yQpxyFHQ



Tittel: Sv: Vill ha litt mere trøkk :)
Skrevet av: tmkarlsenFr., 5,September,2014,23,52
ser dem har ett ombygningsett fra cummings til jeep wj. noen som har vært borti dette ombygnings settet?

kan jo prøve å tyne vm'en å se hvor langt det lar seg gjøre for har lyst å putte inn en ny vm motor eller en cummings motor før eller siden uansett. :)