www.jeepclubnorway.no
Modeller => ZJ, WJ => Emne startet av: xxaxx på Ti.,21,Januar,2014,18,13
-
Jeg har bare kasettspiller i wj'n min, skulle gjærne hatt mulighet til cd, kan jeg koble veksler på originalspilleren? Isåfall hvilke vekslere passer rett opp mot original spilleren? Har en Alpine, en Panasonic og en Blaupunkt i hylla på boden nå, så om en av de merkene går rett opp mot originalspilleren hadde det jo vært supert.
-
Da har du kanskje en Laredo som meg ?
CD-veksler var ikke standard men radioen skal jo ha CD-veksler styring, det står CD eller Disc på en av knappene.
Jeg har radio med kun bass/diskant og ikke equalizer kontroller, og balanse/fader kontrollene på høyre side.
Jeg fikk for snart 5 år siden av bilselgerfirmaet en Pioneer veksler CDX-P670 samt adapter CHYP2 som passer til denne, og til CDX-P1270 (12-platers men det er vel lite aktuelt).
Adapter passer til "head unit with 5 presets and clear (not frosted) LED on the right hand side of the head unit just beneath the TUNE button".
Dette siste har jeg ike sjekket, har ikke montert ennå, det er alltid så mye bra på radioen ;D Men får ta det til våren.
-
Jepp, Laredo. Har tydeligvis samme spiller som deg. Står cd c på samme knapp som kasettspilleren er på.
Fant ut at jeg har kabling for en 2001 mod Chrysler til den alpine spilleren, så satser på at mopar er mopar å piller spilleren ut av dashen ;)
Takk for hjelpa med Lock up switchen. Fant ikke helt ut om jeg svare deg på pm eller ikke. Nå er det bare å finne en 33 ohm motstand i Tromsø-bygda.
-
Originalt ligger CD - veksleren montert under dekselet på høyresiden bak i lasterommet.
Regner med at kablingen går dit på din også.
-
Du mener kablinga ligger klar? ???
-
det går nok ingen kabling dit siden det ikke var standard med CD-veksler på Laredo, men kabelen som følger med CDX-P670 er ganske lang.
Festebrakettene og det som veksleren monteres i mangler jo også. Alt om dette står her http://www.wjjeeps.com/cable_run.htm
(1 minutt mellom hver posting.. det er effektivt :) )
-
se også her, nederst står det ang. Laredo uten CD-veksler monteringsopplegg http://www.wjjeeps.com/audio.htm#CHANGER
-
Takk takk 8)
-
News Flash!
Ble nysgjerrig og pillet radioen ut, og der står det jo faktisk en plugg og kabel i den runde 8-pins kontakten til CD-veksler.
Spørsmålet er da hvor går kabelen, og kan jeg bruke den til noe uten å ha helt original veksler.
Radioen er made in France og faktisk av Alpine http://www.dndservices.co.uk/chrysler_p04858513ak-a.html
Chrysler nr. P04858513AK-A, altså en Premium Radio.. hurra
(http://www.video-car.it/Autoradio%201970-2007/album/CHRYSLER/slides/p04858513ak-a.jpg)
(http://no.bildelsbasen.se/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/127/bil/lgnr/365191_2.jpg&width=370&height=)
"Morsomt" bilde fra ebay.... har de det så travelt at de kutter kablene istedenfor å nappe ut kontaktene så virker det nå mere som tjuvgods :P
(http://i.ebayimg.com/t/CHRYSLER-NEON-RADIO-CASSETTE-PLAYER-NO-CODE-/00/s/NzY4WDEwMjQ=/z/ZnAAAOxy4dNSq0qW/$_57.JPG)
Jeg får ta og testkoble veksleren og se om den funker iallefall, men det røde LED lyset under TUNE knappen er vel mere "frosted" enn "clear". så spørs om det har noe å si.
-
Update:
CD-veksler funket udmerket. I motsetning til den originale veksleren må Pioneeren ha egen + forsyning (direkte fra batteri), som jeg henta midlertidig fra sigaretteneren.
Kan vel hente det derifra permanent også etterhvert.
Ser ingenting til enden av den originale CD-vekslerkabelen der bak, må vel demontere hele sidedekselet og titte. Evt. bare ta hele jobben med å legge den nye kabelen hvis den original ikke dukker opp et eller annet sted der bak og kan skjøtes med den nye. Men får jo da samme problem med + forsyningen fra sigarettenner.
Takk for inspirasjon til å komme igang med dette, dumt å ha kjørt 25.000 km uten CD-veksler når det egentlig er såpass enkelt å montere :P
Men har jo brukt mye tid på alt mulig annet med bilen da...
Pioneer interface chart http://www.pioneer.eu/files/pdf/CE_OE_Interface.pdf
-
Akkurat samme spiller som jeg har. Og den runde kontakten så mistenkelig lik ut som den som er på kabeln til alpine vekslern min :D håper egentlig å få brukt den vekslern. Den er betydelig bedre en den panasonic veksleren jeg har.
Trengs det noe spes verktøy for å ta ut spilleren?
-
Verktøy? Ta ut spiller ? Det er enkelt men alt står her.. nesten absolutt alt som kan stå om WJ står her :P http://www.wjjeeps.com/audio.htm#RADIO
click on the pictures...
Biltema har et kjekt sett med 5 slike blå plastspakler av ymse størrelse http://www.biltema.no/no/Bil---MC/Verktoy-og-verkstedutstyr/Karosseri/Demonteringsjern-av-plast-19513/
Artig å høre om også din spiller har en kabel koblet i CD-vekslerkontakten allerede.
-
Skal vi se.... ---> Favoritter... klikk!
Blir å spørre å grave mye, kjøpte jeep'n på fredag ;) Har skrudd mye annet, men har aldri rørt jeep før.
-
Her er servicemanual for 2000-modell http://www.gianecri.it/WJ/2000%20WJ/WELCOME.PDF
Det er nok ikke de helt store endringene på 2001.
Kapitler som slutter på liten a om handler 3,1 TD spesielt.
-
Jess, kabel var plugga i bakpå spilleren. Alpine kabelen gikk rett i spilleren, men veksleren bare sto å hakket, fikk ikke kontakt med den heller.
Bestillte forøvrig nye mellomtone/tweeter til dashen i dag. Skulle vist være oppgradert og greier 56 $ med frakt 8)
-
ja med defekte diskanter så høres det ikke bra ut. ble som natt og dag da jeg bytta mine.
Klarer du å finne ut hvor den CD-vekslerkabelen går hen da ? :)
-
- 20 hær akkurat nå og har en Dodge som okkuperer garasjen, sååå det blir i morgen kveld. Fant forøvrig ut at jeg trenger en adapter for å få alpine veksleren til å fungere, CHR01APL skal den hete.
-
iallefall kjekt at det finnes adaptere for det meste mellom himmel og jord.
-
Og tråder på forumet men en bynelse og slutt, Eller problem og løsning om du vil :)
-
Noen som fant enden av cd vekslerkabelen? Har fått adapteren i hus og laget braketter til veksleren. Mangler bare å strekke kabel eller finne den originale.
-
nei har ikke sett etter enden ennå. men enden er nær :)
tenkte at du skulle finne den først...
-
Det står mellom demperbytte fremme eller å leite opp kabelen i kveld...
-
Det er trangt å komme til dempermutteren i motorrommet på venstre side.
Men hvis du samtidig skifter dieselfilteret (eller drenerer for vann) så er det straks litt enklere, hvis du tar ut hele filterhuset iallefall (det er to elektriske koblinger under det).
Skjønner forresten ikke hvordan det kan dreneres uten å ta det ut av bilen. Det er jo umulig å komme til på fornuftig måte under filteret uansett.
-
Ja, æ blei bare ståanes å bannes i går. Monterte heller cd veksleren i det rommet som er der originalveksleren er, praktisk at hele rommet er avtagbart :)
-
bra, men hva med kabelen?
-
Kabelen forsvinner inn i dashen det var alt jeg fant ut.
Tenkte jeg skulle strekke ny kabel og montere opp veksleren med den, meeen den var glemt igjen hjemme. Vel vi tester veksleren tenkte jeg, river opp pakken med adapteren og kobler ihop veksler, adapter og spiller. Knitrring og røyk ut av veksleren var resultatet! Ser i pakningen til adapteren at der er det en kort kabel som passer mellom adapter og veksler, kobler opp på nytt, spent og klar til å dryle veksleren ut garasjeporten, null problem, men noe er brent opp inni der. Får dårlig lyd fra cd og bare tidvis lyd fremme, radio og kasett er ok.
Kobler fra veksleren og piller i biter, et lite kabelbelte er brent opp delvis. Før jeg kaserer veksleren konsulterer jeg google med et mikroskopisk delenr jeg fant på kabelbeltet.
5 $ for et nytt belte :D så jeg må vel vente et par uker før det er i posten. Var minimums ordre på 15 $ så jeg betillte tre stk :P
Meeen nei, så bare at kabelen er surret ilag med alt annet fra spilleren, men når kabelhurven kommer ned fra dashen så er ikke vekslerkabelen der.
-
Flere som lurer på hvor kabelen går http://www.ausjeepforum.com.au/forum/showthread.php?t=89876
Men det kom vel egentlig ingen forståbar konklusjon ut av de svarene...
Den skal jo gå slik
(http://www.wjjeeps.com/trim_cable2.jpg)
(http://www.wjjeeps.com/radio_cdch_bk.jpg)
-
Min Pioneer veksler krever egen 12V forsyning med jord, så med litt flaks så er den prerigget for 12V power outlet der bak som kan brukes til det.
"Look for the blue and red harness connector that is stored in the corner, possibly hidden under the carpet. This connector may not be present on all WJ vehicles in which case new wiring will have to be run"
(http://www.wjjeeps.com/cargo_12v_8.jpg)
-
For min del må jeg trekke ny kabel uansett. Alpine veksleren min har rund kontakt.
-
Jeg tenkte å bare koble/lodde om i enden, da den neppe passer i min heller sånn uten videre. Må jo ha denne CHYP adapteren imellom.
-
Min ser iallefall slik ut i det skjulte